fbpx

Dlaczego Spedytor

Dlaczego Spedytor?

Po co potrzebny jest Spedytor?

W tym miejscu wyjaśniono dlaczego spedytor i jego usługi są tak ważne dla transportu towarów. Dowiemy się, dlaczego do przewozu ładunku warto wybrać spedytora, zamiast samemu zająć się przewozem ładunku lub na własną rękę wynająć firmę transportową. Na współpracę z firmą spedycyjną najlepiej spojrzeć jak na inwestycję, która się opłaca, zamiast widzieć w niej zbędne koszty.

Spedytor, czy Przewoźnik

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem ścieżki obsługi spedycyjnej dla naszej firmy powinniśmy zastanowić się nad tym, czy chcemy korzystać z usług profesjonalnego spedytora, czy też współpracować z samym przewoźnikiem? Jedynym przypadkiem w którym mogłoby się opłacać samemu współpracować z przewoźnikiem jest transport kołowy na terenie kraju. Jednakże w związku z utrudnionym dostępem do firm transportowych i specyfiką branży zadanie to nie należałoby do najłatwiejszych.

W transporcie lotniczym, morskim, kolejowym komplikacja procesu i niemożność bezpośredniego nadzoru nad transportem, jest tak wielka, iż współpraca z przewoźnikiem staje się koszmarnie niemożliwa i / lub totalnie nieopłacalna. Dzieje się tak, gdyż oprócz kosztu przewozu dochodzą jeszcze sprawy związane z dokumentacją transportu, cłami, oprawami celnymi, dowozami, przeładunkami, magazynowaniem, konfekcjonowaniem, dystrybucją itp. Bez opieki i pomocy fachowca jakim jest spedytor pewnych rzeczy nie da się w ogóle zrobić i / lub pociągną za sobą ogromne koszty.

W czasach, gdy cena jest często najważniejszym czynnikiem decydującym o podjęciu decyzji biznesowej koszty spedycji najlepiej potraktować jako inwestycję w bezpieczny rozwój biznesu. Współpraca ze spedytorem to pewność, iż nasza przesyłka dotrze gdzie powinna, zaś w razie problemów dostaniemy adekwatne do strat odszkodowanie.

Spedytor a korzystniejsza cena

Należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego spedytor najczęściej daje lepsze ceny, niż te które można znaleźć samemu na rynku. Składa się na to szereg czynników do których należą m.in.:

 • Efekt skali, gdyż spedytor kupując wiele przewozów może dyktować ceny.
 • Giełdy spedycyjne na których można działać tylko uprawnionym podmiotom.
 • Wykorzystuje bezpośrednie kontakty do przewoźników i agentów.
 • Zna trasy, stawki i sposób działania firm przewozowych.
 • Wie jak transportowany jest ładunek, więc może schodzić ze stawek.
 • Dostosowuje się do zmian i trendów w branży i na rynku.

Oczywiście nie każdy spedytor ma takie same możliwości i sposoby działania, stąd też biorą się różne ceny tych samych usług. Cena zależy od wielu czynników, m.in. czasu dostarczenia towaru, trasy, miejsca dostawy, kursów walut, świąt na świecie, wagi, objętości czy specyfiki ładunku. Rozsądnym jest spojrzeć na współpracę ze spedytorem z perspektywy długofalowej współpracy, która zawsze opłaca się obu stronom.

Co to jest obsługa spedycyjna?

Zawierając umowę ze spedytorem na przewóz naszego ładunku płacimy za jego obsługę spedycyjna, czyli jego pracę, umiejętności i wysiłek włożony w dostarczenie naszego towaru na czas i we właściwe miejsce. W trakcie przewozu towaru pojawiają się sytuacje problematyczne na które należy reagować. W naszym zastępstwie działa opłacony spedytor. To on pilnuje aby towar został sprawnie załadowany, szybko przewieziony, cło opłacone, dokumenty wypełnione, przeładunek dokonany, dostarczony we właściwe miejsce i określonym czasie.

Spedytor rozwiązuje nasze problemy z ładunkiem zanim się one jeszcze pojawią, interweniuje w sytuacji nanotechnologia i pomaga odzyskać pieniądze za stracony ładunek, gdy nic nie da się już zrobić. Daje nam również czas, który możemy spożytkować na rozwijanie naszego biznesu. Obsługa spedycyjna zdejmuje z brzemię niepewności dając w zamian poczucie bezpieczeństwo i spokój, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku.

Zadania spedytora

Poniżej w punktach wymienione zostały najważniejsze obszary pracy spedytora.

 1. Doradztwo spedycyjne w tym przy wyborze środka transportu w zależności od:
  -rodzaju towaru (towar niebezpieczny, wymagający chłodzenia),
  -ilości towaru (transport całopojazdowy, drobnicowy),
  -wymaganego czasu przewozu (doładunek, drobnica, charter),
  -wymaganego rodzaju transportu (lotniczy, morski, drogowy czy kolejowy),
  -ceny, czyli wszystkie powyższe punkty.
 2. Komunikacja z klientem i przewoźnikami.
 3. Sporządzenie i / lub skompletowanie dokumentacji przewozowej.
 4. Zebranie dokumentacji potrzebnej do dokonania odprawy celnej (transport międzynarodowy).
 5. Pomoc przy właściwym załadunku i / lub zamocowaniu towaru na czas przewozu.
 6. Znalezienie odpowiedniego przewoźnika we właściwym czasie, miejscu i dopuszczalnej cenie.
 7. Skontrolowanie rzetelności przewoźnika poprzez m.in. sprawdzenie licencji, ubezpieczenia OCP, opinii w środowisku itp.
 8. Organizacja załadunku, wyładunku i ewentualnego przeładunku towaru, gdyż czynności te nie są liczone w cenę przewozu.
 9. Zapewnienie ubezpieczenia Cargo, w wypadku gdy Klient decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie przesyłki.
 10. Nadzór i kontrola nad przewozem ładunku.
 11. Przeciwdziałanie i rozwiązywanie sytuacji problemowych.
 12. Organizacja zleconej odprawy celnej.
 13. W razie konieczności zapewnienie dodatkowych usług logistycznych takich jak: składowanie, magazynowanie, konfekcjonowanie, dystrybucja itp.
 14. Pomoc przy roszczeniach finansowych za szkody u przewoźnika i/lub ubezpieczyciela.

ZNACZNIKI: Dlaczego Spedytor > Obsługa spedycyjna > Zadania Spedytora